а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

открадне

откраднува
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18254
1. Украде малку или краде повремено.
Англиски: steal
2. (се открадне) Замине незабележано.
Англиски: disappear
Примери:
Мнозинството чмаеше и молчеше цела една ера кога пред очи им се откраднаа десет години слобода и живот без страв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК