а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откочи

откочат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ослободи, отпушти да работи, подготви да работи нешто што било закочено некаков механизам, кочница, пушка и сл.
Англиски: release Албански: çfrenoj, zhbllokoj
Примери:
Ја откочи бомбата и ја фрли кон непријателските редови.
Го откочи пиштолот и го впери во противникот.
2. (се откочи) Престане да биде закочен.
Албански: çfrenohet
Изведенки
1. откочува несв.
(се) откочуваат
2. откочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи