а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откос

мн. откоси
Вид збор: Именка, машки род
1. Откосена трева на ливада или ред, откосена трева што останува зад косачот.
Англиски: hay Албански: bar i kositur
Употреба: Земјоделство
Примери:
На ливадата лежеа редови откоси.
Жените ги превртуваа откосите да се сушат.
2. Тоа што се коси со еден замав на косата или со едно косење.
Албански: kositje me një hov
Употреба: Земјоделство
Примери:
Приносите на првиот откос понекогаш се намалени поради разни штетници.
Ќе има добар откос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи