а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откости

откостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разглоби од коски, од зглобови, претепа некого.
Албански: thërmoj, dërmoj
Примери:
Го откости од ќотек.
2. (се откости) Се разглоби, се искрши.
Албански: dërmohem
Примери:
Се откостив паѓајќи од скалата.
3. (се откости) Се премори од работа.
Латински: dërmoj, lodhë
Примери:
Се откостија носејќи дрва од планината.
Изведенки
1. откостува несв.
(се) откостуваат
2. откостување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи