а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откосо

Вид збор: Прилог
1. На кос начин, попреку.
Англиски: oblique
Примери:
Дождот паѓа откосо.
2. напреку, напоречки, попреку, нељубезно
Англиски: askance
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го погледна откосо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи