а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откорне

откорнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искорне, извади сосе корен.
Англиски: uproot Албански: shkul, çrrënjos
Примери:
Тие го откорнаа дрвото од нивата со голи раце.
2. Искрши, извади предмет (дел од некоја целина) со употреба на сила.
Англиски: smash Албански: thyej, shkul
Примери:
Ветерот ја откорна оградата.
Пожарникарите ја откорнале вратата за да ги спасат децата.
3. (се откорне) Се извади од корен.
Англиски: uproot Албански: çrrënjos, shkul
Примери:
Дрвото се откорнало.
4. (се откорне) Испадне, отпадне од нешто.
Англиски: drop Албански: bie
Примери:
Вратата се откорнала.
Изведенки
1. откорнува несв.
(се) откорнуваат
2. откорнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи