а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откорнатик

мн. откорнатици
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е откорнат од родната земја, иселеник, бегалец.
Англиски: uproot Албански: i shpërngulur, mërgimtar
Примери:
Откорнатик од родната грутка, без семејствово, далеку во туѓина.
2. непрокопсан, неумен
Албански: torrollak, i paedukuar
Примери:
Откорнатик ниеден! Откорнатик еден, пак се тепавте!
Изведенки
откорнатица ж.
мн. откорнатици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи