а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откопча

откопчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раскопча копчиња, отпетла.
Англиски: unbutton Албански: zbërthej, shkopsit
Примери:
Ја откопча блузата.
2. (се откопча) Се раскопча.
Англиски: unbutton Албански: zbërthej, shkopsit
Примери:
Се откопча набрзина.
Тој е веќе голем и сам ќе се откопча.
Изведенки
1. откопчува несв.
(се) откопчуваат
2. откопчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи