а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откове

отковат
Вид збор: Глагол, свршен
Извади шајки, клинци со кои нешто било заковано.
Примери:
Ги отковаа штиците од подот.
Изведенки
1. откова несв.
отковаат
2. отковање ср.
глаг. им.
3. отковува несв.
отковуваат
4. отковување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи