а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отклучи

отклучат
Вид збор: Глагол, свршен
Отвори брава со клуч.
Англиски: unlock
Примери:
Тој отклучи и полека влезе.
Ги отклучи фиоките и почна да пребарува по нив.
Изведенки
1. отклучува несв.
отклучуваат
2. отклучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи