а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отклопи

отклопат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Симне поклопка од нешто.
Англиски: uncover Албански: nxjerr kapakun, zbuloj, hap
Примери:
Го отклопи тенџерето да не претечува.
2. отвори
Англиски: open Албански: hap, çel
Примери:
Полека ја отклопи и клопката.
3. (се отклопи) се отвори
Англиски: open Албански: hap, çel
Примери:
Земјата се отклопи од силината на земјотресот.
Изведенки
1. отклопува несв.
(се) отклопуваат
2. отклопување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи