а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отклон

мн. отклони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26348
Отстапување од определена линија.
Англиски: detraction
Примери:
Многуте есеистички отклони во кажувањето придонесуваат ова дело да се вброи во хибридните романи.
Отклонот е една стилско семантичка и естетска отстапка.
Учениците прават отклон од линијата на телото, на левата и на десната страна, имитирајќи го поточето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи