а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отклони

отклонат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40774
1. Направи да се отстапи од определена линија.
Англиски: detract Албански: largoj, braktis
Примери:
Тој отклони од партиската директива.
2. Направи да исчезне нешто, да се отстрани.
Англиски: remove Албански: heq, largoj
Примери:
Ги отклонивме сите недостатоци.
Изведенки
1. отклонува несв.
отклонуваат
2. отклонување ср.
мн. отклонувања
глаг. им.
Пример: Забележуваме многубројни отклонувања од нормата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи