а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откај

Вид збор: Предлог
Ранг: 1830
1. Со пространствено значење - место.
Примери:
Ќе појдеме откај мене на концертот.
2. Со пространствено значење - потекло.
Примери:
Сите примери му се откај Цепенков.
3. Со пространствено значење - правец.
Примери:
Кај нас дождовите обично идат откај југ.
4. Со временско значење - приближен момент на почетокот на некое дејство.
Примери:
Откај Митровден фатија студовите.
Откај пладне почна да врне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК