а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откачи

откачат; откачил; откачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3333
1. Симне, извади нешто што е закачено, обесено.
Англиски: unhook Албански: shkëput
Примери:
Момчето ја откачи тамбурата од ѕидот и почна да свири.
Тој го откачи палтото од закачалката.
2. Оддели од целина.
Англиски: detach Албански: shkëput
Примери:
Железничарите ги откачија двата последни вагона и по пет минути возот замина.
3. Оддели, раздвои од некого.
Англиски: separate Албански: heq
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Одвај го откачивме детето од тоа друштво.
4. Напушти некого.
Англиски: leave Албански: largohem
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа ги откачи другарите и замина дома.
Со мака се откачи од глувата старица.
5. Оддели, раздвои двајца, тројца, повеќемина еден од друг.
Англиски: separate Албански: veçon
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Се степаа, едвај ги откачивме.
6. Помине доста од предвидениот пат.
Англиски: pass Албански: kaloj
Примери:
Откачиле доста од селото.
7. Каже нешто што не соодветствува на ситуацијата, без целосна контрола.
Албански: shpreh
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Откачи една пцост.
8. (се откачи) Се оддели од нешто за кое бил закачен.
Англиски: unhook Албански: ndahet
Примери:
Куќата се откачи од дигалката и сандакот падна.
Последниот вагон сам се откачи на надолнината.
9. (се откачи) Се оддели, се раздвои.
Англиски: separate Албански: ndahet
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Одвај се откачи од таа девојка.
10. (се откачи) Му се испушти неконтролиран збор, недоволно обмислен, несоодветен на ситуацијата.
Албански: ndahet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Глупости! - му се откачи.
11. (се откачи) Побудали, се мрдне од умот.
Англиски: disconnect Албански: stakoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој ептен се откачил.
Изрази
Зборува откачи-закачи - зборува неповрзано.
Изведенки
1. откачува несв.
(се) откачуваат
2. откачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК