а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

откако

Вид збор: Сврзник
Ранг: 197
1. Во временски реченици да се назначи дека дејството во главната реченица ќе се изврши по дејството во зависната реченица.
Англиски: since
Примери:
Откако Ленка остави / кошула тенка ленена / недовезена на разбој [извор]
Тие дадоа гол откако го сменија начинот на игра.
Откако се смени власта, стандардот на граѓаните почна да се менува.
Откако ја напиша домашната работа,тој отиде да си игра.
2. Во споредување за да се назначи подобар избор.
Англиски: than
Примери:
Подобро е да гледам само отстрана откако да се мешам во туѓа работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК