а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отказ

мн. откази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2891
1. Акт за прекинување на договорен или службен одноc, за отпуштање од работа, од служба.
Англиски: notice Албански: shkarkim, pezullim
Употреба: Економија , Правда
Примери:
Директорот подели неколку откази.
Шефот му врачи отказ.
Отказ на договор.
Даде отказ на работното место.
2. Откажување, за постапка со која се откажува нешто.
Англиски: cancellation Албански: pezullim
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК