а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отисне

отиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39637
создаде отпечаток
Англиски: imprint
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Понекогаш двојникот молчи, ништо не му вели; стои како скаменет, како кип отиснат од глина.