а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отисне

(се) отиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28995
се вдаде, се втурне, се впушти, се оттурне
Англиски: push away
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се отисна со кајчето од брегот.
Изведенки
1. отиснува несв.
отиснуваат
2. отиснување ср.
Пример: Стравот од новото и непознатото, отиснувањето во некои нови, чудни води.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК