а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отима

отимаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Насилно зема нешто од некого.
Англиски: rob Албански: grabis
Примери:
Разбојниците имаа се што ќе видеа.
2. (се отима) Се граба за нешто.
Англиски: grab Албански: grabis
Примери:
Жените се отимаа за лебот.
3. (се отима) Се брани, се трга од некого.
Англиски: defend Албански: mbrohem
Примери:
Таа плачејќи се отимаше и молеше да ја пуштат.
Изведенки
отимање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи