а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отимач

мн. отимачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што отима.
Англиски: robber
Примери:
Таа се отргна од рацете на отимачот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи