а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отече

отечат; отечи, отечете; отеков, отекоа; отекол; отекле; (ќе) отечев, (ќе) отечеа; (ќе) отечел; отечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20796
Се подуе, набрекне.
Англиски: swell
Употреба: Медицина
Примери:
Детето отекло од убод од пчела.
Од бубрезите таа отекла.
Hа стариот му отече ногата.
Изведенки
1. отечува несв.
отечуваат
2. отечување ср.
глаг. им.