а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отечен

отечениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) отече
Англиски: swollen
2. Што набрекнал, се подул.
Англиски: swollen
Примери:
Отечен зглоб.
Отечени жлезди.
Изведенки
отеченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи