а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отец

мн. отци
Вид збор: Именка, машки род
1. Второ именување на Бог.
Англиски: god Албански: zot
Употреба: Црковен термин
Примери:
Бог е отец на сите оние што живеејќи според Божјите заповеди стануваат синови Божји по благодат.
2. свештено лице
Англиски: father Албански: at
Употреба: Црковен термин
Примери:
истакнати црковни отци
предание на светите отци [извор]
Отец Алексеј
Изрази
Свети отци - така се именуваат поголем број црковни учители, светители.
Духовен отец - духовник, свештено лице кое се грижи за духовниот раст на еден христијанин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи