а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отепан

отепаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е усмртен, убиен, насилно лишен од живот.
Англиски: dead
2. Духовно скршен.
Англиски: broken
Употреба: Преносно значење
Примери:
Отепан од судбината.
Од состанокот излезе отепан.
3. изнемоштен, преморен
Англиски: exhausted
Употреба: Преносно значење
Изрази
Отепан од господ - се наоѓа во многу лоша состојба, материјална, здравствена и сл.
Изведенки
отепан м.
Пример: Отепаниот лежеше на подот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи