а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отемни

отемнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане темен.
Англиски: darken Албански: erret
Примери:
Целиот отемне кога ја чу веста.
2. Направи нешто да стане темно.
Албански: errësoj
Примери:
Премногу го отемни цртежот.
Изведенки
1. отемнува несв.
отемнуваат
2. отемнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи