а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отелотвори

отелотворат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрази нешто во телесен облик.
Англиски: embody Албански: shprehë, mishëroj
Примери:
Тој во своите дела ги отелотвори своите скриени сни.
Го отелотвори нејзиниот замислен лик во мермер.
2. (се отелотвори) Добие телесен облик.
Англиски: incarnate Албански: mishëroj
Примери:
Сенката се отелотвори, тоа бил еден пијаница од маалото.
Изведенки
1. отелотворува несв.
(се) отелотворуваат
2. отелотворување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи