а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отелотворен

отелотворениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) отелотвори
Англиски: embodied
2. Што добил телесен облик.
Англиски: incarnated
Примери:
отелотворени мисли
отелотворени идеи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи