а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отели

отелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18253
1. За крава - донесе на свет, роди теле.
Албански: pjell viç
Употреба: Зоологија
Примери:
Нашата крава отели шарено теле.
2. (се отели) За крава - роди теле.
Албански: pjell viç
Употреба: Зоологија
Примери:
Кравата се отели пред два дена.
3. (се отели) За теле - се роди.
Албански: pjell viç
Употреба: Зоологија
Примери:
Ни се отели теле.
Изведенки
1. отелува несв.
(се) отелуваат
2. отелување ср.
мн. отелувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК