а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отекува

отекуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37757
Набрекнува, добива оток.
Англиски: swell
Употреба: Медицина
Примери:
Ногата почна да отекува.
Изведенки
отекување ср.
глаг. им.