а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отежнат

отежнатиот
Вид збор: Придавка
Што станал потежок од порано, од очекуваното и сл.
Англиски: harder
Примери:
Во тие околности, породувањето е отежнато.
Изведенки
1. отежнато прил.
Пример: Отежнато дише.
2. отежнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи