а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отврдне

отврднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане тврд, потврд од порано.
Англиски: harden Албански: forcohet, ngurtëzohet
Примери:
Кожата на чевлите отврднала.
2. (се отврдне) се стврдне
Англиски: harden Албански: ngurtëzohet
Изведенки
1. отврднува несв.
(се) отврднуваат
2. отврднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи