а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отвор

мн. отвори
Вид збор: Именка, машки род
1. Дупка на нешто, празен простор на преграда оставен за поминување, за вградување на нешто и сл.
Англиски: opening Албански: vrimë, birë
Примери:
Отворот што го направивме во ѕидот беше доволен да поминеме од другата страна.
Отворот на бунарот беше оставен непокриен.
На ѕидот имаше оставено отвори како пушкарници.
2. Природно отворено место на човечки или животински организам.
Англиски: opening Албански: vrimë
Употреба: Анатомија
Примери:
носен отвор
анален отвор
3. Клуч, направа за отворање врата.
Англиски: key Албански: çelës
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Отворот од земникот и беше врзан на појасот.
Изведенки
отворче ср.
мн. отворчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи