а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отворено

Вид збор: Префикс
Како прв дел од сложенка со кој се означува светла нијанса на некоја боја.
Англиски: pale Албански: zbehtë
Примери:
отвореножолт, отворенозелен
отвореносин, отвореноцрвен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи