а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отворач

мн. отворачи
Вид збор: Именка, машки род
Направа за отворање на нешто (шишиња, конзерви).
Англиски: opener Албански: hapës
Примери:
Отворач на конзерви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи