а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отараси

отарасат
Вид збор: Глагол, свршен
Се ослободи од некого или нешто.
Англиски: get rid
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Едвај се отарасив од него.
Што направи дистрибутерот да се отараси од него?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи