а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отаде

Вид збор: Предлог
Со пространствено значење - положба од подалечната страна на предметот во однос на говорното лице, од таа страна.
Англиски: from there
Примери:
(нар.поез.) Темен се облак зададе отаде село.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи