а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

отаден

отадниот
Вид збор: Придавка
1. Кој е оттаму, тамошен.
Примери:
Топката ја зедоа отадните деца.
2. Што се наоѓа од другата страна на нешто, на спротивната страна.
Примери:
Отадните дрвја беа веќе расцутени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи