а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осцилатор

мн. осцилатори
Вид збор: Именка, машки род
1. Апарат што произведува осцилаторни движења.
Англиски: oscillator Албански: oshilator, luhatës
Употреба: Физика
2. Направа за претворање на енергијата од еден вид во друг, на пример кинетичка во потенцијална.
Англиски: oscillator Албански: oshilator
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи