а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осумстотини

осумстотините
Вид збор: Број
Основен број за определена бројност; се бележи со бројката 800.
Англиски: eight hundred
Примери:
осумстотини денари
FlexiMac
 менување на македонски глаголи