а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осумкратен

осумкратниот
Вид збор: Придавка
Што се врши осум пати, што е во осум дела.
Англиски: eightfold
Примери:
осумкратен шампион
FlexiMac
 менување на македонски глаголи