а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осумка

мн. осумки
Вид збор: Именка, женски род
Она што е означено со бројот 8 (зграда, карта, автобус).
Англиски: eight
Примери:
Осумката доцнеше десет минути.
Фрли црвена осумка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи