а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осумдесетина

осумдесетината
Вид збор: Број
Мажи или мажи и жени од осумдесет лица; околу осумдесет.
Примери:
екипа од осумдесетина луѓе
Осумдесетина години пред тоа се бореле против Отоманската Империја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи