а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осумдесетгодишен

осумдесетгодишниот
Вид збор: Придавка
1. Што има осумдесет години.
Примери:
Осумдесетгодишен старец.
2. Што трае осумдесет години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи