а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осука

осукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие кора од тесто или вид јадење од сукани кори.
Албански: gatuaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Осука една кора.
Осука зелник за ручек.
Изведенки
осукува несв.
осукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи