а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осуети

осуетат
Вид збор: Глагол, свршен
Спречи, оневозможи да се оствари нешто.
Англиски: prevent
Примери:
Полицијата го осуети планот на криминалците да ја ограбат поштата.
Владата осуети обид за државен удар.
Изведенки
1. осуетува несв.
осуетуваат
2. осуетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи