а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осуди

осудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрече пресуда против некого.
Англиски: sentence Албански: gjykoj
Примери:
Судот го осуди убиецот на смрт.
2. Не одобри некаква постапка на некого, негативно оцени.
Англиски: condemn Албански: gjykoj, dënoj
Примери:
Селаните ја осудија постапката на девојката.
Изведенки
1. осудува несв.
осудуваат
2. осудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи