а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осуден

осудениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) Правно казнет.
Англиски: sentenced
Употреба: Правда
Примери:
Тој е осуден на доживотен затвор.
2. (како им.) Лице што го осудиле.
Англиски: convict
Употреба: Правда
Примери:
Во овие услови разликата меѓу слободните и осудените како да исчезнуваше.
Изведенки
1. осуденост ж.
2. осуден м.
осудениот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи