а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осуденик

мн. осуденици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е осуден.
Англиски: convict Албански: i pandehur, i dënuar
Употреба: Правда
Примери:
Осуденици на смрт.
Осудениците ги водеа врзани до бесилката.
Изведенки
осуденичка ж.
мн. осуденички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи