а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осуда

мн. осуди
Вид збор: Именка, женски род
1. пресуда
Англиски: sentence Албански: dënim, ndëshkim
Употреба: Правда
Примери:
Тој беше ослободен од секаква осуда и пуштен на слобода.
2. Неодобрување, негативна оцена, осудување на некаква постапка, дејство, чин.
Англиски: condemnation Албански: dënim
Примери:
Морална осуда.
Состанокот заврши со општа осуда на неговата постапка.
Тоа е за осуда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи