а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остроумен

остроумни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13539
1. Што пројавува остроумност, досетливост, духовитост; што размислува бистро, разумно.
Англиски: clever
Примери:
Остроумен човек.
2. Што се одликува со остроумност.
Англиски: clever
Примери:
Остроумен одговор.
Остроумна забелешка.
Изведенки
1. остроумно прил.
Пример: Остроумно одговара на прашањата.
2. остроумност ж.